Přikrmování ptáků vnímám jako téma, které ještě stále nenašlo svůj střed. Jedni mluví o tom, že je správně přikrmovat celoročně, druzí to pokládají poškozování přírody. Je pravda, že dříve se krmením ptáků nejspíš nikdo nezabýval s takovou chutí, jako my dnes. Z každého obchodu s krmivy pro zvířata číhají hromady průmyslově vyrobených lojových koulí a často je kupujeme s vidinou vykonání dobra, když je pověsíme na strom. Ale je to opravdu tak? Opravdu jsou pro ptáky zdravé? Neubližuje jim to naopak?
Jak to máte vy? Přikrmujete?
Rozhodla jsem se pro střední cestu. Přikrmuji, ale omezeně. Myslím si, že dříve jsme se o opeřence nemuseli až tak starat, protože se o sebe dokázali postarat sami, bylo více hmyzu. Ale tato doba chemická hmyzáčkům moc nepřeje a mnoho vlastníků zahrad dá raději přednost golfovému trávníků a klečím v mulčovací kůře, než přírodní zahradě, kde se hmyzáci nají. Z tohoto důvodu si myslím, že malá podpora ptactva na zimu, zvlášť, když je opravdu nevlídné a mrazivé počasí je vhodná.
...ale všeho s mírou
Jednostranné krmení slunečnicemi není vhodné pro všechny druhy ptáků. Stejně tak jako my potřebujeme rozmanitost v jídle, tak jí potřebují i ptáci. Takové ořechy nebo jablka, po těch se jen zapráší. Jablka mají obzvlášť rádi kosáci. Stejně jako červenka jsou kosáci spíše pozemní sběrači a do krmítka moc nejdou. Dávejte tedy zrní a jablka i pod krmítko na zem. Oni si to najdou.
Sama si uvědomuji, že jakákoliv uměle tvořená činnost pro přírodu nese kromě pomoci i svou negativní stránku. Pokud budeme krmení přehánět, ptáci postupně ztratí svou přirozenost v lovu hmyzu. Vlastně je to takový začarovaný kruh, kdy si sami sobě škodíme, když s námi nebudou ptáci na vlastních zahradách spolupracovat. Kolik pro nás škodlivého hmyzu přes rok jsou asi schopni sezobat?
Když už krmit, tak kvalitně.
Rozhodla jsem se ptáčkům občas zpestřit jídelníček lojovými koulemi. Ale ne těmi kupovanými, ale z vlastní výroby. Koule z obchodu mnohdy obsahují nekvalitní tuky, včetně palmového, takže jsem se rozhodla dát si práci a vytvořit vlastní. Do směsi zrní přidávám i ořechy, vlašáky nebo buráky. Níže pro vás mám jednoduchý návod, jak si lojové koule snadno vytvořit.
Na lojové koule můžete využít různé přírodní nosiče, například vydlabaný kokosový ořech, šišky nebo jim můžete propůjčit tvar z formiček na muffiny. Záleží pouze na vaší fantazii a možnostech.
K přípravě potřebujete nesolený hovězí lůj, oblíbená zrníčka a když jim budete chtít ještě přilepšit, můžete sáhnout po sušených moučných červech. Ve směsi zrní je slunečnicové semínko, proso, oves a jáhly. Hotová směs zrní spolu s červíky se dá zakoupit běžně ve zverimexu. Co se týká hovězího loje, zjistila jsem, že ne v každém obchodě je k sehnání, nicméně v každém lepším řeznictví jej určitě seženete za pár korun.
Lůj velmi lehce podlijte vodou, po chvíli se začne škvařit. Po vyškvaření má lůj zlatavě žlutou barvu. Do vychladlého loje zamíchejte směs semínek a červíků. Podle toho, jak chcete, aby lojové koule vypadaly, postupujte dál.
Pokud chcete obalit šišky, zavažte konce šišek na provázek a ponořte do směsi. Počkejte, až bude směs lehce ztuhlá tak, abyste rukou mohli ze šišky vytvarovat koule a tvar držel. Ztuhlou směsí pak naplňte kokosové ořechy nebo formičky na muffiny. Takto vytvořené ptačí pochoutky uchovávejte v lednici pokud máte dostatek místa, nebo třeba na balkóně.
Kokosové ořechy spojte a propojte dle vaší fantazie. V tomto návodu jsou provrtané a spojené do věnce, který se po té uchytí buď na dřevěnou násadu nebo větev, kterou najdete třeba v lese. Na posledním obrázku je obalená šiška směsí, která zavěsím na větev..
Takto vytvořený kokosový věnec na větvi jsem upevnila na římsu balkonu poblíž ptačí budky. Chvíli ptáci létali okolo a zkoumali, co to tam mají nového. Jakmile si však první sedl na ořech a začal ochutnávat, přidali se i další. Jak vidíte, škála ochutnávačů je opravdu široká.:)
Při procházce v lese jsem zahlédla zahnutou větev, která mě hned přišla jako ideální pro vytvoření ptačího krmítka z lojových koulí. Větev současně slouží jako jako bidýlko, ze kterého mohou zobat.
Pokud chcete ptáčky na zimu přikrmovat a dbejte na kvalitu nabízené potravy. Do krmítka rozhodně nepatří plesnivé, či zkažené zbytky z kuchyně, cukroví, čerstvé pečivo, a další slané, sladké a kořeněné pochutiny. Takovou stravou jim spíše ublížíte.
Netvořte lojové koule z vepřového sádla, je pro ptáky hůře stravitelné. Mezi tuky, kterými byste mohli nahradit hovězí lůj, patří kvalitní rostlinný 〈ne však margarín, ani palmový tuk〉. Nedávejte lojové koule ani do plastových sítěk. Ptáci se mohou do sítěk zamotat, nebo prázdné spadené síťky mohou sníst ježci nebo psi a způsobit jim tak nemalé problémy.
I takhle jednoduše může vypadat držák na lojové koule.
Pár větviček na obou koncích spojené provázkem. Když necháte na jedné straně větší mezeru mezi větvičkami, snadno pak protáhnete další koule.
A co je zkusit podpořit i přírodně?
Ptáci milují bobule. Všimněte si, že je i často potkáte viset na nějaké větvičce jak se ládují zralými bobulemi. Ve sklizni plodů jsou někdy dokonce rychlejší než sám člověk :), ano, mám na mysli například arónii, kterou jsem neměla již několik let nazpět šanci ochutnat, protože je ptačí sklizeň rychlejší.
Ale pokud máte vetší či velkou zahradu, vysaďte nějaké keře nebo stromy cíleně jen pro ně. Je spoustu keřů, které ve sklizni ani nevyužijeme, ale jsou okrasným prvkem v zahradě. Tady je pár tipů, které ptáčky potěší.
Dřišťál obecný
Skvělý keř, do živého plotu. Na podzim se zbarvuje do temné vínové barvy a má spoustu plodů, které jsou jako zralé jedlé i pro nás.
Hlohyně šarlatová
Keř, který se také hodí jako doprovodný keř do živého plotu. Doroste cca 3 metry a na podzim je keř obsypaný oranžovými bobulemi, které jistě nepřijdou na zmar.
Skalník
Půdopokryvný nenáročný keřík, který může být zajímavým prvkem v zahradě a zároveň zdrojem potravy pro ptáky.
Hloh
Pokud se vám na zahradu vejde tento keř, tak neváhejte. Léčivé bobule přijdou vhod i pro nás…pokud na nás nějaké zbydou:)
Šípková růže
O tento keř se můžeme s ptáky podělit. Pro nás jsou plody bohaté na vitamín C a další cenné látky, které v podzimní čas našemu tělu prospějí. V létě květy nakrmí hmyzáky a na podzim bobule i ptáky.
Semena trvalek
Když zahrada kvete, je to nádhera. Je to ale také součást zdravého koloběhu přírody v zahradě. Přes léto květiny opylí hmyzáci, kteří jsou součásti potravy pro ptáky a na podzim dozrávající semena trvalek poslouží jako vydatná sousta ptákům. A které trvalky to jsou? Například echinacea, štětka planá, bělotrn nebo máčky. Proto také trvalky na podzim nestříhám a nechávám odkvetlé květy pro přírodu.
„Protože všichni sdílíme tuto malou planetu Zemi, musíme se naučit žít v harmonii a míru mezi sebou a s přírodou. To není jen sen, ale nutnost.“
Dalajláma
Naplňuje mě inspirovat lidi kolem sebe k vytvoření krásného, bujného a energického prostředí v jejich zahradách. Věřím, že pokud budeme žít v souladu a respektu k přírodě, odmění nás svou nekonečnou energií a svými plody.