Souhlasím s tím, že nejkrásnější zahradnickou prací je tvorba trvalkových záhonů. To nepřeberné množství barev, tvarů, vůní…až z toho jde někdy hlava kolem. Rozmanitost je krásná a také má svůj velký význam pro přirozenou biodiverzitu. Čím víc rozmanitých květin, keřů a stromů na zahradě bude, tím více rozmanitých druhů hmyzu, ptactva a dalších živočichů na zahradu přilákáte.
Co dělá zahradu útulnou?
Představte si zahradu osázenou ovocnými stromy, jedlými a okrasnými keři. Jistě to bude nádherná podívaná, která přinese i spoustu plodů. Ale jako by tomu něco chybělo. Další „patro“ přírody, které základu dodá kompaktnost a útulnost. Trvalky by měly být nedílnou součástí každé zahrady. Ovocné stromy a keře kvetou jen po omezenou dobu, zatím co vhodně vysázené trvalky pokryjí celou sezónu, od jara do podzimu.
Rozmanitý design je nejen krásný, ale také důležitý pro přírodu. Avšak hledání míry je vždy to, co nás dostane do rovnováhy. Tak je to i s trvalkovými záhony. Přílišná různorodost trvalek může způsobovat pocit chaosu a roztříštěnosti. Osobně si myslím, že to, co zahradě propůjčuje útulnost, klid a příjemnou atmosféru, je opakování určitých trvalkových kompozic. Ostrůvky oblíbených trvalek, o kterých víte, že se jim u vás daří, jsou zdravé a statné a jejich půvab může rozzářit více míst v zahradě.
V jednoduchosti je krása. Díky hledání a postupnému zkoušení jsem si vytipovala své oblíbené trvalky a s nimi ráda tvořím. Občas samozřejmě najdu nějaké nové krásky, o kterých si myslím, že mi v záhonku nesmí chybět:) I ve výběru květin hledám svou pravou míru. Myslím, že někdy udělá větší parádu a službu hmyzáčkům rozkvetlá pažitka, než super nejnovější exotka, která nezvládne naše podnebí a brzy odejde.
Spoustu květin, které už dnes považujeme za květiny babičiny zahrádky, nejsou tak úplně naše původní, ale už si tu časem zvykly a na našich zahrádkách se jim skvěle daří. A tak svůj výběr vyvažuji jak našimi původními druhy, tak i cizokrajnými, které už jsou u nás jako doma.
Správná květina na správné místo
Tato poznávací disciplína je základem úspěšné tvorby trvalkového záhonu. Větru, dešti, neporučíme a tak prostě šalvěj v jílovité půdě neporoste, alespoň ne na dlouho. Také jsem si už vyzkoušela, že bez dodržování květinových „pravidel“ je to s trvalkami náročnější. Nekvetou, nerostou, nedaří se jim, požírají je různé breberky nebo se časem ztratí úplně.
Některé trvalky jsou přizpůsobivější a tak pokud jsou rády například v polostínu, snesou i stín a nebo mírnější slunce. Pravidelným sázením a tvořením se nepochybně tyto znalosti stále zdokonalují! 🙂
Trvalková inspirace pro vaší zahradu
Vytvořila jsem pro vás tipníky, které vám mohou rozšířit květinový obzor. Třeba jich už spoustu znáte a máte je vysazené, ale co když hledáte zrovna tuhle novou? 🙂
V každém z tipníku naleznete seznam trvalek podle jejich typu a výšky, tedy zdali jsou dominantní (solitérní), doprovodné nebo půdopokryvné. Své místo si tam našly i některé okrasné trávy a cibuloviny. Zároveň se můžete podívat na návrh kompozice vybraných trvalek. V přiložené tabulce pak vidíte, jak jsou květiny vysoké, jak vyrostou do šířky a kdy kvetou. To je také důležitý údaj pro skladbu záhonku, pokud chcete podpořit hmyzáčky květy po celou sezónu.