S čím vám mohu pomoci?
Pokud nepotřebujete navrhnout celou zahradu, ale chcete pouze doladit krásu vaší zahrady trvalkovými záhony, nebo guildy pod stromy, či různými zákoutími, ráda vám nabídnu své dosavadní zkušenosti podpořené radostí z tvorby a láskou k přírodě.
Mám ráda ten proces, kdy se z návrhu na papíře pomalu zhmotňují barvy, tvary, výšky a různé kombinace květin, které jsem načrtla. Ráda v návrzích pracuji i s původními a přírodními druhy trvalek, ale své místo si najdou i ty přeshraniční.
Celkový proces tvorby trvalkového záhonu obsahuje ručně zpracovaný návrh ve 2D, osazovací plán s přesnými názvy jednotlivých květin i v latinském pojmenování a vlastní realizaci.
Pokud si budete chtít záhon dle plánu vytvořit sami, bude součástí návrhu i postup a informace k jednotlivým květinám ohledně vhodného umístění a případně vám pomohu s nákupem květin.
Zjistila jsem, že při navrhování není potřeba speciálních designových programů, které vám návrh vytvoří. Stačí papír, tužka, kolečka v podobě stromů či keřů a zapojení kreativního ducha.
Jaká je cena?
V úvodu naší spolupráce je nezbytná konzultace. Cena za celkový návrh, osazovací plán a realizaci záleží na velikosti záhonu, který budete chtít osadit. Čím větší záhon, tím jsou možnosti na osazení pestřejší a je možné lépe podpořit kvetení po celou sezónu. Vše ale záleží na vašich možnostech, jak finančních, tak i prostorových. Cena květin není zahrnuta do ceny návrhu.
Orientační cena návrhu záhonu (včetně osazovacího plánu) do 20 m² je 2 500 Kč.
Realizace dle návrhu (max. do 20 m²) je 450 Kč/hodina.
Pro bližší informace mě, prosím, kontaktujte na email vladimira@zahradyraje.cz.
Ukázka tvorby
Tato část zahrady nebyla využitá a vyžadovala údržbu. Majitelé se rozhodli, že by z tohoto kousku chtěli vytvořit květinový a zároveň jedlý kout. Realizace probíhá v několika fázích. Pro snadnější výsadbu byl celý prostor přes léto zamulčován, aby se narušil travní drn.
Jako dočasný mulč, než se květiny a keře rozrostou do své přirozené velikosti, byla použita listová štěpka. Jsou kombinovány jedlé keře, s přirozeně vyskytujícími se kapradinami a trvalkami. Vysazeny jsou černý rybíz odrůdy Titania, červený rybíz Johnkeer van Tets, kapradiny, bohyšky, kakosty oddenkaté, plicníky.
Z trvalek tu své místo našly echinacei, zápleváky, pryšec mnohobarvý, čechravy nebo vrbina červenolistá Firecracer. Vysazeny jsou i jarní cibuloviny, jako hyacinty, narcisky, dymnivky a modřence.
Mám ráda kombinaci s dřevěnými prvky. Ať už to jsou větší kusy starého dřeva, pařezy nebo kůra. Poskytují přirozené prostředí pro spoustu hmyzáčků, kteří na oplátku udržují škůdce na uzdě. A navíc, tyto prvky dodají záhonkům trošku jiný rozměr.
Díky přirozeně kyselejší půdě se zde krásně daří rododendronům a azalkám. Z dalších trvalek jsou vysazeny například denivky, viz foto, zápleváky, rozchodníky nachové, monardy, sadec konopáč, pivoňky, vysoké astry, kosatce a další krásky.