Plevele, na které změníte názor

Plevel, všude samý plevel, já už opravdu nevím, jak se ho zbavit! Kolik let jsem se marně snažila zbavit veškerého plevele ze zahrady za účelem krásného trávníku a domnělé spokojenosti, že nikde nic nečouhá a barevně nekazí ten design zeleného ,,greenu“.

...taková ta perfektní zahrada, kdy je všechno srovnané, zarovnané, uklizené, přesně ustřižené...

I přesto, že jsem vyrůstala obklopena přírodou a zahradou, která nebyla perfektní a právě proto byla krásná, musela jsem si najít svou cestu zpět k té přirozenosti a moudrosti přírody. Člověka ty moderní trendy občas vtáhnou, aniž by si uvědomoval, jak je kolikrát vůči přírodě zaslepený. Občas to člověku trvá, než pochopí, co mu příroda nabízí a v podstatě zadarmo.

Ráda bych vás v tomto článku seznámila s několika nám dobře známými plevely a pomohla vám podívat se na ně trošku z jiného úhlu pohledu. Rozhodně tím nechci říci, abyste vyměnili veškerý trávník za pampelišky, ale myslím si, že ty správné plevele by měly mít své čestné místo alespoň na kousku zahrady. Třeba na ně později změníte názor.😊

Pampeliška

Asi nejznámějším a velmi vytrvalým plevelem v podobě krásného žlutého kvítku, vábící včelky a čmeláky, je nepochybně pampeliška.

Pokud se zbavíme pouze nadzemní části rostliny, je velká pravděpodobnost, že ze zbývajícího kořínku vyraší další stonek. Je potřeba jí ,,vyďoubnout“ ze země nejlépe s celým kořenem. Ani to ale nezaručí, že kousek nepřežije.

Postupem času, kdy jsem se více a více sbližovala s přírodou na zahradě, jsem si uvědomila, že vlastně není vůbec potřeba udržovat trávník v anglickém stylu a že tu a tam mít kvítek a ještě podpořit stravu pro hmyzáčky je pro mě mnohem více obohacující a smysluplné. 

IMG_20210521_144228

Pampeliška je navíc velmi zdravým a prospěšným plevelem. Obsahuje například vitamín C, D vitamíny skupiny B a karoten, takže pampelišku můžeme vyměnit za chroupání mrkve.  V kořenu pampelišky je hodně inulínu, který pomáhá látkové výměně a podporuje vylučování žluči. 

Už jste někdy zkusili ochutnat její květ?

Ze sušeného kořene si můžete udělat čaj. Lžíci sušeného kořene zalijte přibližně 0, 5 l vody, lehce povařte a pak odstavte. Čaj podpoří dýchací cesty a rozpouští hleny. Dále, tím, že má spoustu tříslovin a hořčin, zaměřuje se na podporu žlučníku, jater a sleziny. Taktéž je nápomocná při léčbě revma nebo dny a snižuje krevní tlak.

Pro milovníky salátu pampeliška nabízí chutné lístky. Pokud byste chtěli  lístky ještě více zjemnit, můžete je tzv. ,,vybělit“ a to zakrytím, tak aby byly lístky v temnu. Zhruba po 3 dnech máme světlejší a jemnější lístky.

Velký užitek z ní mají také hmyzáčci, jelikož je silně medonosnou květinou. Jistě jste také někdy viděli pylem obalené žluté včelky, které se vracely zpět do úlu.

Další možností zpracování pampeliškových květů je výroba medu. Ale tento způsob zpracování mě osobně příliš nezaujal, jelikož ke zpracování je třeba použít velké množství cukru a látky obsažené v květech se znehodnotí.

Bršlice kozí noha

Nejspíš víte, jak tento plevel vypadá, ale podle názvu vám možná nic neřekne. Vždycky mě tato rostlina květem připomínala takový malý květáček, podle toho jsem si jí pamatovala.😊

Návrh bez názvu
IMG_20210522_161118

Kdo má to štěstí, že má tuto rostlinku, dá se říci i bylinku, na zahradě tak ví, že není jednoduché jí zkrotit. Z jejího plazivého oddenku vyráží další a další nové výhonky. Má ráda vlhkou a živnou půdu, takže jí často naleznete třeba i na březích potoku nebo rybníku. 

Obdobně jako pampeliška je bršlice chutí nahořklá. Obsahuje hodně silic, hořčin, organické kyseliny, tanin a vitamín C. Je to skvělá bylinka na pročištění močového ústrojí, je močopudná,  podporuje vylučování solí kyseliny močové a omezuje tvorbu močových kamenů.

Přidává se například do směsí čajů vhodných pro problematiku onemocnění dny nebo revma. Zevně ve formě obkladu nám může pomoci od bolesti kloubů.

Osobně upřednostňuji čerstvé lístky bršlice, které si tak zachovají účinné látky. Nejlepší formou je za mě zeleninový salát, dohromady s pampeliškou a sedmikráskou, doplněný o další vaše oblíbené ingredience. 

Co říkáte, nevypadá skvěle? 🙂

IMG_20210602_115837
IMG_20210606_130459

Zběhovec plazivý

Tuto krásnou bylinku bych nezařadila mezi typické plevele, ale jelikož vytváří také rozsáhlé plazivé odnože, může někdy zabrat v trávníku více místa.

Je to hluchavkovitá bylinka, která se pro své účinky považuje za významnou léčivku. A nejen to, krásně zbarvené modrofialové kvítky zbožňují čmeláci a včelky.

Při sekání trávníku tedy nechávám trsy této trvalky neposekané, dokud neodkvete. 

Obdobně jako pampeliška nebo bršlice obsahuje hořčiny, třísloviny, minerály, éterické oleje a organické soli.  Pokud si chceme bylinku usušit, využívá se květ s natí.

I přesto, že je tato léčivka mírně jedovatá, dokáže nám pomoci při spoustě problémů od modřin, revmatických bolestí, astma, zánětu průdušek či zánětu hlasivek. Snižuje krevní tlak a využívá se také například při jaterní cirhóze. Je třeba však zběhovec užívat v max. denních dávkách 3 čajové lžičky a nejlépe v kombinaci dalších bylinek v čajových směsích.

Rozrazil rezekvítek

Většina z nás ho zná pod názvem ,,bouřka“. Jako malá jsem opravdu věřila, že když ho utrhnu, začne pršet…ještě že jsem z toho už vyrostla. 🙂

Rozrazil dokáže také nekontrolovatelně růst a množit se v trsech, které se pak slévají do jedné modré plochy. V té části zahrady, kde si tvoří příroda sama svojí rostlinnou harmonii tyto maličké kvítky úplně svítí. 

Kvetoucí nať, kterou je nejlepší sbírat od června do srpna, nám v podobě čaje může pomoci se zánětem průdušek, astma, snižuje cholesterol v krvi, má močopudné účinky a zlepšuje zažívání.

 

IMG_20210606_130540

Jetel luční

IMG_20210613_154322

Myslím, že oba druhy jetele, jak tento růžově kvetoucí luční, tak bíle kvetoucí jetel plazivý, dokáže zabrat v trávníku poměrně velikou plochu. Velmi rád se roztahuje.

Je medonosnou rostlinkou, takže k sobě rozhodně přitáhne spoustu hmyzáčků. Tento jetel je pro nás velmi přínosný, zejména pro ženy.

Sušené kvítky jetele, které se připraví ve formě čaje, pozitivně ovlivňují období klimakteria u žen, pomáhají při menstruačních potížích. Dále se jeho působivé účinky zohlední při revmatismu nebo osteoporóze.

Celkově posiluje organismus a obklad z čerstvých lístků poslouží při hmyzím bodnutí.

Říká se, že čtyřlístek přináší štěstí, no a víte, kolik vám toho štěstí pak roste na zahradě?😊

Odborné informace čerpány: www.celostnimedicina.cz

Foto: Vladimíra Zítková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *